Sizlere domain adı ve domain’in diğer özelliklerinin seo üzerinde ne denli etkili olduğunu ve bir alan adı almadan önce hangi kriterlere göre domain seçmemiz gerektiğini anlatmak istiyorum,yazımızın başlığı sanırım yazı içeriğiyle ilgili son derece açıklayıcı olmuştur. Evet bu kesinlikle doğrudur,Seo domain ile başlar…anahtar kelimeniz eğer domain adınızda varsa olaya 1-0 önce başlarsınız.(Bu domaininizi anahtar kelimenize uygun alıp sonra başka bir şeye gerek yoktur demek değildir tabikide )

domain-alan-adi

Hangi uzantılar alınmalı ?

Alan adınıza kaarar verdikten sonra ilk olarak    . COM  tercih edin tabiki, ama baktınız sizden önce birisi almış .NET , .ORG  ‘da tercih edebilirsiniz, eğer bunlarda alınmış ise ve siz illa ki bu ismi istiyorsanız . XYZ ‘ye kadar yolunuz var gibi görünüyor,ama türevlerine bakmanız daha hayırlı olabilir.Günümüzde satın alınıp kullanılmayan çok fazla domain var , eğer istediğiniz alan adı alınmış ve kullanılmıyorsa sebebi budur , yatırım amaçlı alınmış domaindir muhtemelen.

 

Domain adı akırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Domainimizi seçerken önce şu soruyu ayaklarımız yere basar şekilde kendimize sormalıyız “ben bu sitede ne yapacağım” web ortamı ne yapacağına karar verememiş sitelerle doludur.Bir işe başlarken kararlı olmak önemlidir.Bunları neden söylüyorum ? ilk başta yemek tarifleri vermek için atığınız web sitenizi sonra makyaj sitesine çevirmeyin…yani ilk baştan kararlı olun ki,hem emeğiniz hemde paranız boşa gitmesin boş yere vakit harcamayın.Sitede ne yapacağınıza karar verdiğinize göre artık domain adı belirleyebiliriz.

Örnek olarak ;    Ben , cep telefonu satışı yapacağım bir web sitesi açacağım bunun için şunları düşünmeliyim.içinde cep telefonu geçmeli veya insanların cep telefonu ile ilgili google da en çok aranan bir kelime öbeği olabilir.

mesela web sitenizde cep telefonu satacaksanız domain adınız direk sola dayalı bir şekilde “ceptelefonu” kelime öbeği şeklinde başlarsa daha faydalı olabilir.Yada türevleri şeklinde…

Domain Yaşı

Domain yaşı önemli bir etkendir.Google gözünde domainini 1 yıllık tescil ettiren ile 3 yıllık tescil ettiren site aynı değildir.Burada şunuda belirtmek isterim eğer imkanınız var ise domain adınızı seo için olsun olmasın minimum 3 yıllık alın bu arama motorlarının gözünde “bu site kalıcı olabilecek bir sitedir” algısı yaratmaktadır.Ayrıca yaşı büyük olan sitelere daha rahat seo çalışmaları uygulanabilmektedir yeni açılmış sitelere nazaran.Yani gelecekte yapmayı düşündüğünüz bir iş veya proje için şimdiden uygun göreceğiniz domain adlarınız alabilirsiniz,tabiki sizden önce birisi almadıysa …..

Domain uzunluğu ne kadar olmalı

Çok ne ifade edeyimki ne kadar kısa tutabilriseniz okadar iyi olabilir,ama bu biraz uzun olursa kötü olur anlamına gelmez.burada ve yukarıda yazdıklarımı imkanlarınız dahilinde yapabileceğinizde aşkardır…

 

Dilşad AKÇAOĞLU

SEO ve GRAFİK TASARIM Uzmanı

 

Tagged in , , ,