Responsive Tasarım, duyarlı tasarım demektir ve tablet, cdep telefonu, bilgisayar gibi farklı piksellerdeki ekran boyutlarında web sitelerinin bozulmadan görüntülenebilmesi için yapılan tasarım türüdür. Responsive olmayan tasarımlarda karşılaşılan en büyük problemlerden  biri olan uyumluluk sorunu kişilerin masaüstünde güzel görünen tasarımların telefona veya tablete geçtiğinde ekranın çok küçük olması, yazılarının kullanıcı tarafından okunamaması sorunu Responsive tasarımlar ile bu sorunlar çözümlendir.

 

responsive-tasarim-web-design

Tabletler için ekran boyutu 960 px
Dikey tutulan telefonlar için ekran boyutu 479 px
Yatay tutulan telefonlar için ekran boyutu 768 px’dir.

Başka bir şekilde söyleyecek olursak herhangi bir sitede yazılar , menülerin boyutları, menülerin açılış biçimleri, reklam yerleşimleri vb. bir sitede dikkatinizi çeken ne varsa bilgisayar pikselleri için uyumlu yapılır. Eğer kullanıcılar dikey bir telefon ile siteye girdiğinde o yazılar, menüler, reklamlar 479 px’e indirilmeye çalışılacak ve bu da kullanıcıların yazıları görememesini, menüleri kolayca kullanamamasına neden olacağından kullanıcılar açısından son derece sıkıntılı ve keyif kaçırıcı bir durumdur.

Bu sebeple  şimdilerde bir temada  aranan en büyük özelliklerden bir tanesi responsive tasarımdırdiyebiliriz. Buna örnek teşkil eden web sitelerine örnek verecek olursak Facebook ve twitter en iyi örnekler olacaktır…

Tagged in , ,