Ürünlerinizle ilgili yapacağınız reklamlarda isabetli karar verip doğru reklamı seçme zorunluluğunuz tartışılmaz bir gerçek,bunun için bu yazımda sizlere bu alandaki tecrübelerimle reklam mecrası seçimi konusunda yardımcı olmaya çalışacağım…

rek

Günümüzde inanın her yer iğrenç bir şekilde reklma çöplüğü diyebiliriz,bu yüzdende kişilerin veya kurumların daha seçkin daha belirgin reklamlar yapması gerekiyor.Daha doğrusu ilk anda kişinin dikkatini çekip onu sıkmadan vermek istenilen mesajın karşıya aktarılması gerkiyor.

 

 

 

reklams

 

 

 

 

Broşür

Broşür her kesimin kullandığı yaygın bir reklam biçimi,ama sizin dağıtma tarzınıza göre de geri dönüşü olduğu muhakkak.

size tavsiyem verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürüne göre dağıtım zamanı belirlemenizdir.Mesela siz sandwich satıyorsunuz insanlar sandwich tarzı şeyleri kahvaltı saatlerinde tercih edeceği için dağıtma zamanınız sabah saatlerinde olmalıdır diyebiliriz.

Ama bir hamburger veya döner satan bir işyeri için öğlen saatlerine yakın vakitler en uygun saatler olabilir.Zaman tercihinde bazı şeyleri göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olur.

Zaman belirleme olayını çözümlediğimize göre dağıtım yeri ve tarzına geçebiliriz.

İlk olarak şunu söyleyebilrim ki posta kutularına pek bel bağlamayın 🙂 sebebi şu; artık çoğu insan posta kutusuna bakmıyor bile bakanlar da ayda bir temizleme amaçlı açıyor o kutuyu çünkü artık fatura vb. tarzı herşey dijital ortama aktarılmış durumda ama kesinlikle omaz demiyorumve bunu size bırakıyorum sadece uyarı olarak söylüyorum.

– Araba üzerleri uygundur

– Elden dağıtmak çok etkilidir,çünkü insanlar kendileriyle herhangibir şekilde ( düzgün olmak şartıyla) iletişim kurulmasından hoşlanırlar.

– İşyerlerine dağıtmakta uygun olabilir

– Bunların dışında hafta sonları gazete insert leri çok etkili olabilir ( ücret bilgisini  reklam ajanslarından alabilirsiniz ) fakat şunu mutlaka göz önünde bulundurun dağıtmayı düşündüğünüz bölgede hangi gazeteler tercihediliyor doğru gazeteye insert vermezseniz paranız boşa gider,bu kararı asla reklam ajanslarına bırakmayın.bölgenizdeki gazete bayilerine veya bölgenizdeki kapıcılara bu bilgiyi danışabilirsiniz.

Promosyon Ürünleri

Reklam amaçlı birçok şey yaptırabilirsiniz;

Anahtarlık,takvim,mousepad,bardak altlığı vs. bu tür ürünlerin zamanlaması ne şekilde verilip hangi etkilerin öngörüldüğü iyi hesaplanmalıdır.yoksa sadece para harcamış olursunuz,bu tür ürünlerde ön planda farklılık olmaz ise işinizde kolay olmaz yapmak istediğiniz iletişimi  gerçekleştiremezsiniz.

İnternet Reklamları

İnternet en faydalı mecralardan birisidir,tabi ki bu mecranında fena halde türkan şoray yasaları var 🙂

Önceliklebu alanda neler yapacaksınız buna karar vermelisiniz.

Web sayfası

Google reklamları

Facebook reklamları

veya düşündüğünüz herhangibi siteye reklam

şunu söyleyebilirim ki eğer paranız yeterliyse ürün ve hizmetlerinizi tanıtma potansiyeline göre hepsini yapmanız faydalı olacaktır

ama ayıracağını para kısıtlı ise, öncelikli kendinize ait bir web sayfası olmak üzere düşündüğünüz herhangibirini uygulayabilirsiniz.

ve reklam amaçlı ürün veya hizmetlerinizi yayınladığınız web sitesini internetteki site ekleme  sistemlerine kayıt ettirmeyi unutmayın bu sitelerin size faydası  her taşın altından çıkmanız ve kişilerin sizi heryerde bulabilmesidir.

Gazete Reklamları

Artık bu mecra çok tercih edilen bir mecra olmama yolunda hızlı adımlarla ilerliyor,tabikide bu sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır,internetin iş yapmadığı yerde düşünülebilir, ve internetle kıyasla daha maliyetli bir yoldur

bana sorarsanız ve illa kullanacaksanız İNSERT şeklinde kullanılmalıdır ve illa ki broşürünüz o gazetenin içinden kahvaltı sofrasına düşüp tüm aile tarafından okunmalıdır.

Billboard Reklamları

Vermek istediğiniz mesaja göre geri dönüşü değişen bir reklam mecrasıdır bu mecra reklamınızı barındıran billboard güzel bir kavşakta yada gözünü bir yerdeyse ve işlenmesi gereken mesajıda net,yalın ve dikkat çekici bir şekilde vermişseniz kesinlikle işe yarayacaktır.

onun dışında cebinizdeki parayı kesinlikle dışarıdaki aç vatandaşları doyurmak için kullanmalısın en azından bir işe yarasın 🙂

 

Radyo Reklamları

Yine bu da oturup düşünmeniz gereken bi alan, size ne şekilde fayda sağlayacağını iyi hesap etmelisiniz,insalar radyolarda ilgil çekebilmek ve en azından müşteriler kpaımızdan içeri bir kere girsinler diye yapmadıkları kampanyayı bırakkmıyorlar, ücretsiz eğitimler,ücretsiz ürünler 🙂 yakında radyomuzu ilk arayana istanbulun tapusunu veriyoruz diyen bir DJ duyarsnız şaşırmayın.Radyo biraz sağlam plan işidir

Diğer

Bu alana neden diğer dediğimi hemen açıklayayım;

bu alan tamamen sizin hayal gücünüzle doğrudan alakalı bir bölüm 🙂 ve artık parasızlığın peydah ettiği bir yaratıcılıktır bu :):)

–  Reklamını yapmak istediğiniz şey için gidip magnet yaptırıp arabanızın her yerini bununla doldurup trafikte dikkat çekebilirsiniz emin olun birçok meraklı insan arabanızın üstündeki magnetlerden birtanesine sahip olmak için uğraşacaklardır yanaşıp ceplerine atacakalrdır hiç şüpheniz olmasın (  polis ceza yazarsa mesuliyet kabul etmem )

– Otobüs duraklarına yaptırdığınız sticker ları yapıştırabilirsiniz.

– Ürün ve hizmetlerinizin reklamını içeren mailler hazırlayıp ,bir şekilde sahip olduğunuz mail adresi listenizin hepsine bu maili gönderebilirsiniz.

ve daha birçok şey artık ihtiyacınıza göre siz daha iyisini mutlaka bulursunuz.

kilit

Tagged in , ,