Son dönemlerde artan sürücüsüz araç denemelerinin en büyük örneği Google tarafından yapılmakta. Hem bu teknolojinin ilerlemesi hem de kendi haritalar ve sokak görünümü adını vermiş olduğu servislerine görüntü almak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri sokaklarında dolaşan bu araçlardan biri Kaliforniya eyaletinde bir devriye polisi tarafından durduruldu.

David E. Weekly adlı bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan görsel ile ortaya çıkan duruma göre görüntülerdeki araç yavaş gittiği ve trafiği aksattığı gerekcesiyle durdurulmuş.

Olayın duyulması ardından Google tarafından gelen açıklamaya göre bu sürücüsüz araç modellerinde azami hız 40 kilometre olacak şekilde ayarlanmış. Çevresel güvenliği sağlanması ve görüntülerin daha iyi çekilebilmesi amacıyla alınan bu karar doğrultusunda hareket edildiğini belirten firma aynı zamanda sadece polisler tarafından değil, aynı zamanda sürücüsüz araç gören halk tarafından da defalarca durdurulduğu belirtilmiş.

Gelecekte kendi araçlarımızı da uzaktan kumanda ile veya koordinat bildirerek hareket etmesini sağlayabileceğimiz bu otopilot özellikli araçlar yapılan testlerde yaşadıkları aksaklıklara rağmen ilerleyen yıllarda satın alınacak araçlarda temel paket olarak bulunabilir.

 

 

 

sozcu.com.tr

Tagged in , ,