Merhaba Dilsadakcaoglu.com takipçileri;

Bu yazımda sizlere anti seo denen seviyesizlikten ve çözümü nedir ,bunlardan bahsedeceğim,anti seo dediğimiz şey sizin web sitenizin başarısını kıskanıp sitenize zarar verme durumudur.Bunu da sizi arama motorlarında aşağı seviyelere çekmeye çalışmak olarak yapmaya çalışırlar.Peki ama bunu nasıl yaparlar.

  • Sitenizin linkini yetişkin içerikli sitelere ekleyebilirler
  • Sitenizin linkine çok fazla sayıda backlink kasma işlemi yapabilirler.
  • Yine bu işlemleri spam sitelerden yapabilirler.

Yani size kötü referans sağlayıp sizi minderin dışına atmaya çalışırlar.Bu ne etik açıdan ne de haysiyet açısından kabul edilebilir bir durum değildir.Sonuç itibari ile insanlar sitelerine emek harcıyorlar, bir yerlere getirmek için çaba sarfediyorlar.İşte buna yine Google dur diyor ve karşımıza Google Disavow aracıyla çıkıyor.

Google Disavow Nedir , Ne İşe Yarar ?

Google disavow,işte yukarıda saymış olduğum bizim dışımızda sitemiz ile ilişkilendirilen spam linkleri tespit etmemizi ve bu linkleri göz ardı ederek, sitemizi Google’ın hışmından kurtarıyor.Öncelikle araştırma yapıp sitenize zararı dokunabilecek linkleri tespit etmelisiniz ve aşağıdaki adımşara geçmeden  önce bu spam linkleri bir txt dosyasına toplayıp aşağıdaki adımlara ondan sonra deva etmelisiniz…

Siteme gelen spam backlinkleri nasıl öğrenebilirim ?

Bunun için sizlere bunun için biçilmiş kaftan bir  site önerisi

https://moz.com/researchtools/ose/

 

Buradan Google Disavow Sayfasına gidebilirsiniz…

Yukarıda ki linki tıkladığınızda, Aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız,Sitemizi oradaki kutucuktan seçip BAĞLANTILARI REDDET butonuna tıklıyoruz.

google-disavow

 

Tıkladıktan sonra , karşımızda aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak.

Bağlantıları Reddet

Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu özellik hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.
Buraya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek hazırlamış olduğunuz ve içerisinde istemediğiniz backlinkler bulunan txt dosyasını yüklüyoruz.Artık topu google ‘a attığınıza göre beklemekten başka yapacak birşey kalmıyor.
google-disavow-araci

Dilşad AKÇAOĞLU

SEO ve GRAFİK TASARIM Uzmanı

 

Tagged in ,