Kısa adı “Lollipop L”  olan Android Lollipop Google tarafından ,geliştiriciler konferansında  25 Haziran 2014 tarihinde tanıtıldı.İlk başlarda şikayetler olsada bazı konularda, Google güncellemelerle bu problemlerinde üstesinden gelecektir.Ayrıca içinde bulunduğumuz şubat ayında da bir güncelleme bekleniyor…

Sizlere Android L’de bulunan 15 Güzel özellikten bahsetmek istiyorum.

Android-5.0-Lollipop-android-l-

 

1  MATERYAL TASARIM

Google’ın Materyal tasarımlı olarak adlandırdığı Android lollipop’un ara yüzü kolay farkedilir bir tasarıma sahip, yeni başlayanlar için arayüzünde düz simgeler bulunuyor.Açıkçası bu tasarımda göz yormayan geometrik şekiller kullanılmış diyebiliriz.Yani makyaj yapılırken sevimli bir arayüz olabilme özelliğiniz kaybetmeyen bir çalışma olmuş.Ayrıca kullanılan tüm göreseller hem doğal hemde çok gerçekçi.

2 DOKUN ve GİT

Birçok Android kullanıcısı için ayarlar ve uygulamalar sıkıntı verici bir halde iken ,DOKUN ve GİT güncellemesiyle bu durumdan  büyük ölçüde sıyrılmış durumda,Bu özellik ile google hesabınızın ayrıntılarını ,yapılandırma ayarlarını ,veri uygulamalarını kısa sürede ayarlayabilirsiniz…

3 BİLDİRİM KONTROLLERİ

Bildirim kontrolleri Android lollipop 5.0 ‘ın büyük bir parçasını oluşturuyor,Buda uygulama üzerinde ki hakimiyeti büyük oranda arttırıyor.Ekran kilitliyken birçok bildirimi yönetebiliyorsunuz.

4 ÖNCELİK MODU

Öncelikler mod yeni Androis L yani Android Lollipop ‘un bir parçasıdır.Kolaylık sağlaması açısından sizi en önemli izinleri düzenlemenize yardımcı olur.

android-lollipop-Priority-Mode

 

 

5 PİL ÖMRÜ BİLDİRİMİ

Android 5.0 Lollipop’un en yeni özelliklerinde birtanesi de cihazın pil seviyesini yüzde olarak gerçek zamanlı ölçümleyebilmesidir. hızlı ayarlar bölümünden detaylı pil bilgisine ulaşabilirsiniz.

6 OK GOOGLE

Ok google özelliği ile cihazınızın ekranına bile dokunmadan mesaj yazabilir,arama yapbilir veya internete girebilirsiniz.

7 YENİ HIZLI AYARLAR

Yeni hızlı ayarlar dediğimiz şey normalde zaten var olan HIZLI AYARLAR özelliğinin yeniden yapılandırılmış olmasıdır.Mesela ekran ışığı ortama göre kendini ayarlıyor , bunların yanında bütünleşik olarak ( FLAŞ) el feneri özelliği ve hot-spot ( telefonunuzdaki interneti paylaştırma ) özelliği de mevcut.Ayrıca ekran döndürme ve yansıtma gibi özellikler bulunuyor.

 

 

Dilşad AKÇAOĞLU

SEO ve GRAFİK Tasarım Uzmanı

 

Tagged in , ,