Bilinçaltını birtakım gizli telkinler gönderip etkileme amacı olan mesajlara “subliminal” adı verilir.  Ve kişinin bilinçaltına ‘’subliminal’’ mesaj göndermenin birçok yolu mevcut.

subliminal

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce izleyeceğiniz videonun sizi ne kadar etkileyeceğini ve videodan sonra bu yazıyı okuduğunuz zaman daha iyi anlayabileceğinizi söylemek isterim

YouTube Preview Image

Subliminal mesaj vermenin birkaç yoluna değinecek olursak (kullanım alanları açısından ) ;

– İzlediğimiz birçok filmde,videoda,reklamlarda gözümüzün algılayamayacağı hızda ama bilinçaltımızın çok net bir biçimde algıladığı resimler gizlenmiştir

– Veya dinlediğiniz bir şarkı veya bir ses kaydı sizi başka şeyler yapmaya meyillendirebilir

– Bunların en çok karşımıza çıktığı yer ise kuşkusu ki reklamlar kaç kere farkına varmadan, bir parfüm reklamında o parfümü alırsanız çok sexi olacağınızı düşünmüş olabilirsiniz, veya bir içki reklamında kolaylıkla sosyalleşebileceğinizi , yada bir içecek reklamından hemen sonra terlikleri ayağınıza geçirip marketin yolunu tuttuğunuz olmuştur ve işte muhtemelen bunların sebebi de reklamlara afişlere gizlenen sizin bilinçaltınıza hükmeden o görsel truva atlarıdır.

 

İnsan gözü saniyede 24 kare algılar ama sizin izlediğiniz o 1 saniyelik görüntüye 25. bir kare koyarsanız o görüntü karesini gözünüz değil bilinçaltınız algılar ,  aynı şey sesler içinde geçerlidir kulağın algılayacağı belirli bir ses frekans aralığı vardır bunun ötesini bilinçaltınız algılar

 

İşte size resim üzerinde daha iyi anlaşılması açısından birkaç örnek

images (1)

 

images (2)

images

kfHIu_3gSAUl

 

Çocuklarınıza da çizgi film izletirken daha bilinçli ve tedbirli olunması gerektiğide ortaya çıkmış oluyor , o yaşlarda ki çocukların beyinlerine nasıl oyunlar oynanıyor daha net ortaya çıkıyor şu bilgilerle

sessiz3

 

Subliminal-mesaj

simba-you-dirty-lion

subliminal-advertising

subliminal-mesajların-etkileri_168411

 Bu yöntem nasıl ortaya çıkmış ? ( Eşikaltı )

Bilinçaltının bütün görüntü, ses ve resimleri algılayıp depolama  özelliği 1900’lü yıllardan beri insanları yönlendirmek ve yönetmek için kullanılıyor.

1900’lü yıllarda Knight Dunlap adında Amerikalı bir psikoloji profesörü gözbağcılık gösterisi yaparken bilinç gücüyle algılanmayan “hissedilemez gölgeler” kullanarak aynı uzunluktaki 2 çizgiyi seyircilerin farklı ölçülerde algılamasını sağlamıştı.

İşte buradan hareketle bilinçaltını hedef alan mesajları göndermeyi hedefleyen ve adına subliminal mesajlar denen bu tür reklamlar ilk kez 1950′li yıllarda Amerika’da ortaya çıktı.

James Vicary adlı reklam uzmanı, sinema salonlarında yaptığı bir deney sonucu patlamış mısır ve kola satışlarının arttığını iddia etti. Bu deneyde film perdede oynarken, saliselik görüntüler hâlinde gözle görülemeyen gizli kareler ve gizli mesajlarda : “patlamış mısır ye” ve “kola iç” sloganları çıkıyordu.

Sinema seyircisi bu sloganları bilinçli bir şekilde  algılayamadığı hâlde, bilinçaltını yöneten bu sloganlar neticesinde kola satışlarının % 18.1 , patlamış mısır satışlarının ise % 57.7 arttığı görüldü.

Bu şekilde, bilinçaltına yöneltilen reklamın etkinliğini artırmada daha işlevsel olduğu görüldü. İşte uygulanan 25. kareler (subliminal )  bütün insanlığı tehdit ediyor.

images

6003

kilit